Zatrzymanie prawa jazdy
Zatrzymanie prawa jazdy
Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Zgodnie ze znowelizowaną w 2015 roku ustawą ?Prawo o ruchu drogowym?, policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Pokwitowanie uprawnia do kierowania pojazdem przez 24 godziny od chwili zatrzymania dokumentu.
Według nowych przepisów, funkcjonariusze, po stwierdzeniu takiego wykroczenia (przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym), przekazują dokument staroście wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o zatrzymaniu dokumentu na 3 miesiące. W przypadku wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na wyżej wskazany okres, istnieje możliwość odwołania się do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO).
Zatrzymanie prawa jazdy – można tego uniknąć
W sytuacji, gdy kierowca ma wątpliwości na przykład co do tego, czy pomiar prędkości był przeprowadzony w sposób prawidłowy, a co za tym idzie czy decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy była słuszna, może również nie przyjąć mandatu wystawionego przez policjanta. Zakładając ten wariant, kierowca może dochodzić swoich racji przed sądem, a nie przed funkcjonariuszem Policji. Podważenie zasadności wystawienia mandatu w postępowaniu przed sądem powszechnym wpłynie na brak zasadności zatrzymania prawa jazdy w trybie administracyjnym na 3 lub 6 miesięcy.
Warto pamiętać, iż przyjęcie mandatu za wykroczenie, z momentem jego podpisania, powoduje, iż staje się on prawomocny. Oznacza to, że kierowca niejako rezygnuje z drogi odwoławczej przed sądem powszechnym, a także pozbawia się możności obrony swoich racji, np. z powodu źle przeprowadzonego pomiaru prędkości, niepewności pomiarowej lub błędu pomiaru. Pozostaje jedynie droga administracyjna przed SKO lub ewentualnie przed sądem administracyjnym, problemem jest jednak rygor natychmiastowej wykonalności.