Separacja małżeńska

Separacja małżeńska

Dobrze wykorzystany czas separacji może przyczynić się do uratowania związku. Jednakże, separacja sama w sobie nie jest gwarancją sukcesu, zastosowana niewłaściwie lub w niewłaściwym momencie może nawet przyczynić się do utrwalenia rozpadu małżeństwa.

Pozew o separację w Łodzi wiąże się często z długim oczekiwaniem na termin rozprawy. Ważne jest aby zabezpieczyć roszczenia o alimenty albo o kontakt z dzieckiem już na wstępie. Pomoc adwokata może okazać się niezbędna.

Ponadto, należy także pamiętać, że separacja ma swoje konsekwencje prawne, zarówno w zakresie wzajemnych obowiązków jak i w kwestiach majątkowych małżonków. Następuje rozkład pożycia małżeńskiego, lecz nie jest on trwały, jednakże prowadzi do ustania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Separacja dwojga małżonków

WAŻNE! przy separacji możliwe jest aby sąd na wniosek małżonków zachował wspólność majątkową między nimi.

Separacja w Łodzi – kiedy potrzebujemy adwokata?

Zasadniczo w przypadku każdej sprawy o separację pomoc adwokata może przyczynić się do osiągnięcia zgodnego z naszymi oczekiwaniami rozstrzygnięcia. Niekiedy jednakże pomoc ta będzie mieć szczególne znaczenie, zwłaszcza wówczas, gdy jedno z małżonków stara się o alimenty czy też podziałowi ulec ma majątek znacznych rozmiarów. W takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia ze sprawami trudnymi, zawiłymi, pomoc prawna okazuje się najczęściej nieodzowna. Co więcej, znając różnice między separacją w małżeństwie a rozwodem, adwokat doradzi czy w danym przypadku separacja będzie w istocie optymalnym rozwiązaniem dla strony.

Pozew o separację z Kancelarią Libero w Łodzi – gwarancja profesjonalizmu

Pozew w sprawach rodzinnych powinien jasno i precyzyjnie wskazywać żądania strony, nadto powinien być wolny od wszelkich błędów formalnych. Pisma procesowe sporządzone w Kancelarii Libero stanowić będą skuteczne narzędzia dochodzenia praw przez stronę, co więcej doprowadzą one do szybszego uzyskania satysfakcjonującego rozstrzygnięcia. Należy w tym kontekście pamiętać, że w przypadku, gdy pozew sporządzany jest przez stronę samodzielnie nietrudno o uchybienia, które uprawniają sąd do wezwania tejże strony do usunięcia braków formalnych. Wezwanie to będzie się zaś wiązać z niepożądanym wydłużeniem postępowania.

Adwokat w Łodzi w sprawach o separację – przystępne ceny

W Kancelarii Libero profesjonalizm idzie w parze z przystępnością finansową oferty. Ustalenie cen za świadczone usługi zależy od kilku czynników. Sprawiedliwe ceny uwzględniać muszą sytuację klienta, co więcej są one zawsze ustalane w odniesieniu do indywidualnej sprawy z uwzględnieniem zaangażowania i wysiłku potrzebnych do jej prowadzenia. Dopiero, gdy te dwa czynniki zostaną uwzględnione mówić można o cenach sprawiedliwych i racjonalnie ustalonych.

Czym jest separacja?

Separacja jest instytucją uregulowaną w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zbliżoną do instytucji rozwodu, jednak nie niesie ze sobą tak rozległych skutków prawnych.

Separacja polega na sądowym uregulowaniu rozłączenia małżonków, bez rozwiązywania związku małżeńskiego. Jest to stan w którym między małżonkami uchylona zostaje wspólność majątkowa, lecz żadne z nich nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Separacja może być rozwiązaniem tymczasowym, które może służyć do pogodzenia się małżonków, bądź być etapem przejściowym do wystąpienia do sądu z pozwem rozwodowym.

Przesłanki orzeczenia separacji

Aby żądać orzeczenia między małżonkami separacji, należy udowodnić tylko jedną przesłankę którą jest zupełny rozkład pożycia. Chodzi o ustanie więzi majątkowej, uczuciowej, seksualnej.

Natomiast w porównaniu do instytucji rozwodu, należy też udowodnić, że rozkład pożycia ma charakter trwały. Z tego też względu orzeczenie separacji jest łatwiejsze oraz umożliwia wystąpienie z żądaniem separacji także przez małżonka wyłącznie winnego rozkładowi pożycia.

Kiedy nie orzeka się separacji?

Separacja jest niedopuszczalna jeśli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W praktyce to ostatnie zdarza się rzadko. Częściej sąd musi rozważać kwestią czy orzec rozwód czy separację bo zwykle któryś ze skłóconych małżonków żąda rozwodu.

Gdzie złożyć pozew o separacje?

Pozew o separację powinien zostać złożony w sądzie okręgowym właściwym miejscowo ze względu na ostatnie miejsce wspólnego zamieszkiwania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich jeszcze w okręgu tego sądu przebywa.

W Łodzi jest to Sąd Okręgowy przy Placu Dąbrowskiego. Właściwy także dla Sądu rejonowego dla Łodzi, Śródmieścia w Łodzi, Sądu Rejonowego dla Łodzi, Widzewa w Łodzi oraz Sądów Rejonowych w Kutnie, Łowiczu, Pabianicach, Skierniewicach, Zgierzu, Brzezinach, Łęczycy i Rawie Mazowieckiej.

Skutki orzeczonej separacji?

  1. powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej;
  2. wyłączenie pozostającego w separacji małżonka od dziedziczenia;
  3. małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy;
  4. brak domniemania pochodzenia dziecka stanowiące, że dziecko urodzone przez żonę pozostającą w separacji jest dzieckiem męża;

Separacja a alimenty?

Sąd w wyroku ustanawiającym separację obowiązkowo określa wysokość alimentów na rzecz wspólnych małoletnich dzieci obydwojga małżonków. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak przy rozwodzie, w określonych sytuacjach alimentów może domagać się jeden z małżonków także bezpośrednio na siebie.

Jako adwokat praktykujący w sprawach o rozwód i separację, podnoszę często wygórowane żądania jednego z małżonków jako przyczyniające się do utrwalenia rozkładu małżeństwa czyli skłaniam sąd do orzeczenia rozwodu zamiast separacji jeśli jest to konieczne.

Wysokość opłaty od pozwu

Opłata od pozwu o separację złożonego przez jednego z małżonków wynosi 600 zł, natomiast jeśli separacja ma być orzeczona na zgodny wniosek małżonków wtedy opłata wyniesie 100 zł (art. 26 oraz art. 37 ust 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Separacja a rozwód

W sytuacji, gdy w małżeństwie pojawia się kryzys i brak jest nadziei na dalsze wspólne życie, małżonkowie zaczynają zadawać sobie pytanie: rozwód czy separacja? Patrząc przez pryzmat czysto prawny, zarówno instytucja rozwodu, jak i separacji uregulowana jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Czytaj więcej