Kupujesz poleasingowy komputer? Nie narażaj się na odpowiedzialność

Kupujesz poleasingowy komputer? Nie narażaj się na odpowiedzialność

Laptop

Trafia się okazja aby kupić dobry laptop poleasingowy, bo akurat markowy sprzęt o bardzo dobrych parametrach a przy tym atrakcyjna cena.

Komputer wyposażony jest w system operacyjny Windows, na obudowie widnieje naklejka COA a faktura VAT informuje o tym, że sprzęt wyposażony jest w system operacyjny. Wystarczy? Nie.

Większość sprzętu poleasingowego w Polsce pochodzi spoza granic naszego kraju a klucz licencyjny na w/w naklejce COA upoważnia do korzystania z systemu operacyjnego w języku w jakim został zakupiony. Żeby legalnie użytkować taki system potrzebujemy dodatkowo płytę instalacyjną albo dokument o zakupie licencji i zainstalowaniu systemu w odpowiednim języku.

Co zrobić aby legalnie używać taki komputer?

Trzeba skorzystać z tzw. refurbish, czyli jak to nazwał kolega informatyk podczas rozmowy ze mną, trzeba mieć system refabrykowany. Krótko mówiąc trzeba odnowić licencję. Możemy to osiągnąć kupując sprzęt od firmy, która współpracuje w tym zakresie z firmą Microsoft. Koszt to jak zdążyłem się zorientować średnio ok 150 zł.

Bez wnikania w szczegóły z zakresu informatyki, dla laika po refabrykowaniu systemu będzie to wyglądać tak:

  • dwie naklejki zamiast jednej: tzn. obok starej z licencją COA pojawi się nowa naklejka potwierdzająca zakup sprzętu posiadającego licencję dla zregenerowanych komputerów
  • nowa płyta z oryginalnym systemem
  • nowy system zainstalowany na komputerze (warto by usługa instalacji znalazła się na fakturze VAT)
  • nowy klucz aktywacyjny od sprzedawcy

Blog, Prawo przedsiębiorcy

Dodaj komentarz

Zapraszam do komentowania i dyskusji.