Decydując się jednak na rozwód czy też separację, należy mieć na uwadze podstawowe różnice w obu konstrukcjach. Po laicku ? konsekwencją orzeczenia przez sąd rozwodu jest definitywne ustanie małżeństwa, w wyniku którego przestaje ono istnieć.
Skutkiem separacji jest natomiast uchylenie przez sąd wspólnoty małżeńskiej, jednak w tej sytuacji małżonkowie nie mają prawa, by zawrzeć nowy związek małżeński. Tak jak wcześniej zostało wskazane, przesłanką orzeczenia separacji jest zupełny rozkład pożycia między małżonkami, co przekładając na życie codzienne oznacza rozpad więzi fizycznej, duchowej i gospodarczej między nimi.
Przy rozwodzie, oprócz zupełności rozkładu pożycia, wymagana jest także trwałość tego rozkładu, co należy rozumieć przez brak perspektyw na nawiązanie przez małżonków wzajemnego pożycia. W przypadku orzeczenia sądowego o separacji lub rozwodzie, między małżonkami ustaje ustrój wspólności majątkowej. Co oczywiste, nie dziedziczą oni po sobie.
Małżonek rozwiedziony w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa, a to przez złożenie stosownego oświadczenia przed kierownikiem USC.