Ochrona przed niewypłacalnością dłużnika

Ochrona przed niewypłacalnością dłużnika

Instytucja ta została uregulowana w art. 527-534 Kodeksu cywilnego i nosi nazwę tzw. skargi pauliańskiej, która ma na celu ochronę wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika.

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności osobistej dłużnik odpowiada za zobowiązania zasadniczo całym swoim majątkiem, zarówno obecnym jak i przyszłym.

Plik pieniędzy obwiązany łańcuchem i zapięty na kłódkę

Masz pytania, potrzebujesz porady adwokata? Zadzwoń

LUB NAPISZ DO NAS

Cel instytucji skargi pauliańskiej

Celem jest ochrona interesów wierzyciela na wypadek nielojalnego (czy wręcz nieuczciwego) postępowania dłużnika, który z pokrzywdzeniem wierzyciela wyzbywa się składników swego majątku na rzecz osób trzecich lub majątek ten obciąża, zaciągając kolejne zobowiązania, i w ten sposób stwarza lub pogłębia stan swojej niewypłacalności (M. Pyziak-Szafnicka (w:) System prawa prywatnego, t. 6, s. 1226 i n.).

Przesłanki skargi pauliańskiej

Według art. 527 § 1 Kodeksu cywilnego przesłankami skargi pauliańskiej są:

  • pokrzywdzenie wierzycieli, jeśli wskutek czynności prawnej dłużnika osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową;
  • działanie dłużnika ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli
  • wiedza lub możliwość ? przy zachowaniu należytej staranności ? dowiedzenia o tym przez osobę trzecią.

Ciężar udowodnienia istnienia tych przesłanek spoczywa na wierzycielu.

Przedmiot skargi pauliańskiej

Uznane za bezskuteczne mogą być tylko czynności prawne. Dotyczy to zarówno czynności jednostronnych i dwustronnych, odpłatnych i nieodpłatnych, dokonanych w sposób wyraźny a także dorozumianych, niezależnie od tego do jakiego typu umów należą.

Skutek skargi pauliańskiej

Ochrona wierzyciela, którą zapewnia skarga pauliańska, sprowadza się do uznania czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela, który czynność zaskarżył. Oznacza to, że zaskarżona czynność zachowuje ważność, ale jest ona bezskuteczna tylko w stosunku do wierzyciela, który tę czynność zaskarżył, natomiast w stosunku do innych osób, a w szczególności między dłużnikiem a osobą trzecią, która uzyskała korzyść majątkową oraz w stosunku do innych wierzycieli czynność pozostaje dalej skuteczna.

Skarga pauliańska a termin

Uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności.



    W sprawach pilnych jak zatrzymanie przez Policję lub tymczasowe aresztowanie kontakt całodobowy

    Adwokat Krzysztof Żelechowski