Użycie cudzego znaku towarowego na stronie www

Użycie cudzego znaku towarowego na stronie www

użycie cudzego znaku towarowego na stronie www, designer rysujący schemat

Tytułem wstępu: znakiem towarowym (logo) może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli nadaje się ono do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorcy ? art. 120 Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508 ze zm.),Co do zasady, wykorzystując w obrocie cudzy chroniony znak towarowy bez zgody uprawnionego, działamy w sposób bezprawny.

Jednakże, jest wyjątek. Otóż, zgodnie z art. 156 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy, używanie zarejestrowanego logo lub oznaczenia podobnego innej firmy (chociażby na stronie internetowej przedsiębiorcy), nie będzie objęte zakazem jeżeli jest to konieczne dla wskazania przeznaczenia towaru, zwłaszcza gdy chodzi o oferowane części zamienne, akcesoria lub usługi.

Dodałbym do tego jeszcze spełnienie podstawowych zasad przewidzianych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, tj. takie posługiwanie się takim logo aby nie wprowadzać klientów w błąd co do oznaczenia swojego przedsiębiorstwa, co do oznaczenia towarów lub usług albo wprowadzającej w błąd reklamy.

Podsumowując, jeżeli przedsiębiorca chce umieścić chroniony znak towarowy innego przedsiębiorcy bez jego zgody np. na swojej firmowej stronie internetowej to:

  1. musi to być związane z prowadzoną działalnością i konieczne dla właściwego poinformowania klienta o charakterze/przeznaczeniu danego produktu bądź usługi,
  2. umieszczenie logo i związane z tym dodatkowe informacje nie mogą wprowadzać klientów w błąd co do tego z którym przedsiębiorcą i towarem bądź usługą mają do czynienia,

-> czyli jeżeli przedsiębiorca jest np. dealerem przedmiotów konkretnej, chronionej marki, to umieszczając na stronie internetowej logo producenta tych przedmiotów w sposób i w miejscu nie budzącym wątpliwości co do miejsca każdej z tych firm na rynku oraz ze zgodnym z prawdą dopiskiem, że przedsiębiorca (korzystający z cudzego logo) jest jedynie dealerem ? to jest zgodne z prawem.

Blog, Prawo przedsiębiorcy

Tagi: Art. 120 wł. przemysł., Art. 156 wł. przemysł.

Comments

  • Michael
    10 kwietnia 2015 o 09:03 Odpowiedz

    Tworzę oprogramowanie i gry na platformy windows oraz apple. Na swojej stronie używam loga obu tych firm. Nie prowadzę działalności stricte konkurencyjnej a loga użyte są w kontekście: ?produkuję oprogramowanie działające na tych platformach: ?. ?. Czy jest to złamanie prawa? Czy może firma X żądać ode mnie lub mojej firmy wysokiego odszkodowania? Chętnie bym zapytał Panów z Ameryki z Microsoftu i Apple ale obawiam się że nie dostanę ŻADNEJ odpowiedzi, no bo kto się będzie przejmować firemką krzak. Odezwą się, dopiero jak umieszczę ich logo, z roszczeniami finansowymi.

    • libero
      20 kwietnia 2015 o 13:52 Odpowiedz

      W Pana przypadku sednem nie jest kwestia użycia logo lecz właściwe licencje. Odsyłam do Dev Centers obu firm – Licensing and Trademarks.

  • MHB
    6 lipca 2016 o 11:52 Odpowiedz

    Dzień dobry,
    prowadzę firmę budowlaną. Chciałbym na stronie internetowej firmy zamieścić informację o nagrodach zdobytych w konkursach organizowanych przez firmy z branży. Czy jeśli przy informacji o nagrodzie zamieszczę również logotyp firmy, która organizowała konkurs łamię prawo?
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zapraszam do komentowania i dyskusji.